Recliners
-
Bolsena 5560325 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)Few rocker recliners demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and expertly matched faux leather upholstery that's sure to please. A two-tone effect enhances the depth of color for a uniquely rich appeal. Every inch of this striking piece is tailored to perfection, with clean, refined lines that take recliner design to a new level.
$649.95
$1,109.95
Save $460.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Bolsena |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Caramel |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 65% polyester and 35% PVC • Body: 100% leather |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Gentle rocking motion • Corner-blocked frame • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Corrected grain leather; two-tone sauvage effect enhances the depth of the color while replicating the effect of a wax pullup leather • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Exposed feet with faux wood finish • Arm height: 23" • Fully reclined length: 65" • Distance between recliner and wall: 12" • Footrest height: 21" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 95.99 lb(s) / 43.54 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 100 lb(s) / 45.36 kg |
| Volume | 24.32 cu. ft. / 0.69 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052850062 |
-
This sofa sleeper feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it + More
-
$7,129.95
Save $2,980.00
$4,149.95
DeepWakes PCU62606S19 6 pc Power Reclining Sectional with Chaise
(Sectionals - Power Recline)Live and lounge luxuriously. This power reclining sectional with chaise brings an ultra-stylish flair to your + More
-
$2,379.95
Save $990.00
$1,389.95
Next Move PCU1210215 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Prepare to be moved. This power reclining sofa combines sleek modern design with all the soothing features + More
-
$2,699.95
Save $1,130.00
$1,569.95
VonRyan U1040018 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining loveseat, you'll experience unparalleled + More
-
This seating package feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this ottoman invites you to say hello to + More
-
This accent chair is effortlessly elevated with its sleek, clean lines. Caramel faux leather gives your space + More
-
$2,289.95
Save $960.00
$1,329.95
Trinell W446W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
Few loveseats demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
-
Few sofas demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and expertly + More
-
Few sofa sleepers demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
